-
A sztereotipizálódott és zavaró „testbeszéd-szavak” – összekulcsolt kezek, játék valamilyen tárggyal beszéd közben, a kivetített képre való folytonos és felesleges pislogások stb. – a testbeszédhibák tipikus megnyilvánulás-csoportja. Ezek mindegyike képes elvonni a hallgató figyelmét az előadásról, mert zavaró jelek, amelyek egytől-egyig az előadói inkompetenciáról árulkodnak.
-
Ugyancsak említést kívánnak a gépies, repetitív mozgások (folyamatos vezénylésszerű kézmozdulatok, szakadatlanul oda-vissza lépkedő lábak, jobbra-balra bólogató fej stb.). Ezek eredménye nem kifejező testnyelv lesz, hanem öntudatlan – és rendkívül idegesítő! – izgés-mozgás csupán.
-
Ide tartozik, és szigorúan kerülendő a gesztusmanírok, bizonyos jelek (pl. a páros tenyér kifordítása, fej hátrahajtása a gondolkodás jeleként, összeillesztett hüvelyk- és mutatóujjal történő nyomatékosítás stb.) többszörös, változatlan alkalmazása. Clinton elnök mutatóujj-használata vagy Angela Merkel ujjaival formált rombuszai nekik maguknak sem állnak jól. (Utóbbiról például van, akinek az jut eszébe, hogy mennyire kell vigyázni a pillanatragasztókkal.)
Ezek egyértelműen komikus hatásúak, direktebben fogalmazva: alkalmazásuk pillanataiban nevetségessé teszik az előadót, még akkor is, ha egyébiránt egy vérprofiról van éppen szó (ld. Clintont).
HÁROM GYAKORI TESTNYELVHIBA
2014.09.16. 18:39 Kaszás György
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://message.blog.hu/api/trackback/id/tr846704059
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.