A testbeszéd az, amikor az izmaink segítségével kommunikálunk. A testünk mozgásával vagy épp mozdulatlanságával. Működőképessége három dologtól függ: attól, hogy az izmaink rendeltetésszerűen, kiegyensúlyozottan működnek-e, továbbá, hogy rendelkezünk-e a működtetésükhöz szükséges mozgáskultúrával, végül pedig, hogy akarjuk-e, merjük-e előadás közben használni, működtetni azokat.
A testbeszéd „hangképző szervei” a testrészek (kezek, szemek, arc, fej, vállak, törzs, lábak) és azok használati módjai (nyitottság, testtartás, járás/mozgás, közelség/távolság).
Ezek összmunkája határozza meg azt, hogy milyen a prezentációid nonverbális kommunikációs színvonala. Ezektől függ annak a hatékonysága és a dinamikája.
A tartalom és az érzelmeid közlésére a tested felső negyedében elhelyezkedő eszközeid – kezek, vállak, fej, arc, szemek, száj – alkalmasak. Ezek fejleszthetők, képezhetők.
Az előadásod dinamikáját, az előadói személyiséged erejét viszont a tested egésze – különösképpen a testtartásod és a mozgásod – közvetíti a hallgatóid felé. Ez javítható, tudatosítható coaching segítségével, de elsősorban fizikai edzettségre, gyakorlásra és koncentrációra van szükséged hozzá.